Boniowanie elewacji wykończonej tynkiem cienkowarstwowym - co należy wiedzieć?

Bonie elewacyjne na elewację pokrytą tynkiem cienkowarstwowym
Bez wątpienia bonie elewacyjne należy wykonać jeszcze przed zastosowaniem warstwy wierzchniej. Trzeba bowiem wykonać rowki. Można to zrobić poprzez żłobienie w warstwie ocieplenia. Zatem trzeba wydrążyć rowki, a następnie wzmocnić i wygładzić, gdyż powinny być równe i regularne. Głębokość nacięć powinna być dostosowana do grubości materiału izolacyjnego. Ta praca jest bardzo istotna, gdyż nacięcia nie mogą wpłynąć na obniżenie izolacyjności termicznej budynku. Dlatego znacznie częściej zamiast nacięć, w których umieszcza się listwy elewacyjne PVC, stosuje się dodatkową warstwę ocieplenia i przykleja w taki sposób, by stworzyć odpowiednie rowki. W ten sposób nie ingeruje się w główną warstwę ocieplenia i nie ma mowy o powstaniu mostków termicznych.
Listwy elewacyjne PVC mogą być montowane zarówno w warstwie styropianu, jak i wełny mineralnej. Oczywiście w przypadku każdego z tych materiałów ociepleniowych, warto zastosować nie nacięcia, a właśnie dodatkowe cienkie warstwy, ułożone w taki sposób, by pomiędzy nimi można było umieścić listwy. Profile do boniowania są bardzo wygodnym rozwiązaniem. Trzeba również zaznaczyć, że zapewniają jednakowe i regularne rowki. Profile mogą być wykonane ze styropianu formowanego wtryskowo, którego powierzchnia jest wzmocniona żywicą epoksydową. Takie elementy sztukaterii dekoracyjnej można przyklejać bezpośrednio na elewacji, nawet tej pokrytej już warstwą gruntującą. Świetnie sprawdzają się także wspomniane już listwy elewacyjne PVC, które mogą być dodatkowo wzmocnione warstwą siatki z włókna szklanego, przymocowaną do krawędzi bocznych. Na pewno takie bonie lepiej sprawdzają się w przypadku wełny mineralnej, gdyż w niej trudno jest wycinać rowki.
Gdzie warto wykonać bonie elewacyjne?
Pytanie wbrew pozorom jest zasadne, bo przecież nie trzeba wykonywać boni na powierzchni całej elewacji, jak robiło się to dawniej w przypadku kamienic. Oczywiście takie rozwiązanie może sprawdzić się w przypadku bardziej tradycyjnych aranżacji rustykalnych dworków. Gdy fasada budynku zdobiona jest kolumnami, mogą być one uzupełnione o listwy elewacyjne. Proste nowoczesne bryły także warto urozmaicić poprzez boniowanie. W takim przypadku rowki mogą znaleźć się na części elewacji pomiędzy okiennicami albo na piętrze budynku czy wyróżniać nieco wystającą część fasady opartą na fundamencie, czyli ryzalit. Bonie mogą znaleźć się także w narożnikach budynku. W ten sposób będą stanowiły nie tylko element dekoracyjny, ale również wzmacniający.
Mogą stanowić wyróżnienie innego elementu architektonicznego budynku, jak choćby wykuszu. Sprawdzą się także do wyróżnienia lukarny dachowej. Co ważne bonie można przemalowywać na dowolne kolory po związaniu się kleju. Warto pamiętać, że nie należy stosować takich, które przyciągają promienie słoneczne, gdyż może to zmniejszyć trwałość wykończenia. Dotyczy to także materiału ociepleniowego, w którym wykonywane są bonie. Nie powinien nadmiernie absorbować promieniowania UV. Bonie to rozwiązanie dla osób, które chcą stworzyć niebanalną elewację, a jednocześnie zrównoważyć czy też wyróżnić pewne elementy budynku. Można tworzyć krzyżujące się linie boniowania, wystarczy użycie specjalnych kształtek do listew elewacyjnych.
Informacja handlowa, dodano: 2022-02-09
Komentarze, opinie o boniowanie elewacji wykończonej tynkiem cienkowarstwowym - co należy wiedzieć?
Deski elewacyjne - cechy i zalety
W obliczu coraz bardziej nieprzewidywalnych warunków pogodowych, wynikających z postępujących zmian klimatycznych, budowa domu odpornego na różnorodne zagrożenia staje się ...







