Fotowoltaika z pompą ciepła, czy bez? Przegląd zalet i wad rozwiązania

Zalety pompy ciepła i fotowoltaiki
Główną zaletą połączenia ze sobą technologii fotowoltaiki oraz domowej pompy ciepła polega na stworzeniu samowystarczalnego systemu ogrzewania. W takim układzie, sprawny system grzewczy, który zapewnia pompa ciepła, jest zasilany przez energię elektryczną pochodzącą ze Słońca.
Nie ma przy tym znaczenia, z jakiej technologii korzystasz, ponieważ z fotowoltaiką współpracują wszystkie rodzaje pomp - wodne, cieplne i powietrzne.
Aby rachunki za prąd były jak najniższe, należy uwzględnić w szacowanym poziomie autokonsumpcji zapotrzebowanie pompy na prąd.
W ten sposób, zamiast oddawać energię do sieci dystrybutora energii, skąd możesz ją odebrać na niezbyt korzystnych warunkach, przekierowujesz prąd do pracującego systemu ogrzewania.
To rozwiązanie jest skuteczne zwłaszcza zimą, kiedy koszty ogrzewania rosną. Latem nadprodukcja energii trafi do sieci, skąd w odpowiednim czasie ją odzyskasz. Nowoczesne instalacje grzewcze mogą pracować również w trybie chłodzenia.
Dzięki temu latem, kiedy budynek się nagrzewa i panele produkują duże ilości energii elektrycznej, Ty możesz cieszyć się przyjemnym chłodem w pomieszczeniach.
Połączenie dwóch technologii przekłada się również na szybszy zwrot inwestycji, niż ma to miejsce w przypadku samej fotowoltaiki.
Zainwestuj w hybrydową instalację fotowoltaiczną
Współpraca pompy ciepła z fotowoltaiką może być jeszcze bardziej skuteczna. W jaki sposób? Podczas planowania instalacji, rozważ instalację hybrydowego falownika. W ten sposób przygotujesz system na kupno magazynu energii, który eliminuje potrzebę oddawania nadmiaru energii do sieci.
W ten sposób odzyskasz 100% energii dokładnie wtedy, kiedy tego potrzebujesz, a nie jak ma to miejsce w tradycyjnej instalacji, gdy odzyskujesz jedynie 70 lub 80% prądu.
Specjaliści zajmujący się na co dzień fotowoltaiką są przekonani, że magazyny energii z biegiem lat będą taniały znacznie szybciej niż sama fotowoltaika. Wszystko wskazuje na to, że baterie ładowalne powoli stają się stałym elementem instalacji i jej przyszłością.
Połączenie hybrydowej instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła to gwarancja długofalowej oszczędność i niskich rachunków. Dzięki niemu ograniczysz wydatki za prąd i ogrzewanie do kosztów stałych rzędu 200-300 złotych rocznie.
Aby ułatwić sobie dobór odpowiedniej mocy instalacji fotowoltaicznej, możesz zlecić sporządzenie świadectwa charakterystyki energetycznej budynku. Dzięki temu ustalisz, ile energii rocznie zużywasz i jakie są koszty eksploatacji Twojego domu.
Wady pompy ciepła i fotowoltaiki
Inwestycje w OZE nie mają zbyt wielu wad, ale jedną z nich z pewnością jest cena. Nie każdy chce (i może) wyłożyć kilkadziesiąt tysięcy złotych na instalacje wykorzystujące energie odnawialne. Dotyczy to zarówno fotowoltaiki, jak i pompy ciepła.
Oczywiście możesz liczyć na liczne formy dofinansowania wydatków na termomodernizację i energooszczędność budynku, ale kwota nadal pozostaje spora.
Jeżeli planujesz hybrydową instalację fotowoltaiczną, musisz liczyć się również z kosztami bardziej zaawansowanego falownika, jak i samego magazynu energii. Ładowalne baterie dopiero zdobywają popularność w Polsce, ich ceny nadal są więc dosyć wysokie.
Kupując jednak akumulator renomowanej firmy jak Axitec, Mercedes-Benz, LG Chem czy Tesla możesz liczyć na wieloletnią sprawność modułu.
Koszt fotowoltaiki z pompą ciepła
Na pierwszy rzut oka, połączenie tych dwóch instalacji zapewne wyda Ci się kosztowne. Z jakiego rzędu wydatkiem musisz się liczyć, kiedy planujesz połączenie fotowoltaiki z pompą ciepła?
Koszt paneli PV do średniej wielkości domu jednorodzinnego to kwota około 30-40 tysięcy złotych. Wiele zależy od zastosowanych technologii, producenta oraz sposobu montażu. Drugie tyle kosztuje pompa ciepła o mocy 8-10 kW. W tym przypadku na cenę urządzenia ma wpływ, poza parametrami technicznymi i wydajnością również metoda wykonania.
Pompy typu Split są tańsze, ale pracują głośniej. Z kolei urządzenia Monoblok pracują znacznie ciszej z uwagi na lepszą izolację, ale są droższe.
Na koszt instalacji powinieneś jednak spojrzeć kompleksowo. Zarówno na poziomie centralnym, jak i regionalnym możesz skorzystać z szeregu ulg i odliczeń, które zmniejszą koszty inwestycyjne. Programy takie, jak „Mój Prąd”, „Czyste Powietrze” czy ulga termomodernizacyjna pozwalają na obniżenie kosztów całkowitych o kilkadziesiąt procent.
W ostatecznym rozrachunku, za połączenie tych dwóch systemów zapłacisz znacznie mniej, niż mogłoby się wydawać. Część banków oferuje również specjalne kredyty i pożyczki na preferencyjnych warunkach, dzięki którym sfinansujesz instalacje OZE.
Fotowoltaika z pompą ciepła czy bez? Podsumowanie
Fotowoltaika bez pompy ciepła, jeżeli tylko została prawidłowo zaprojektowana, potrafi być niezwykle skuteczna. Niezależność energetyczna, ochrona środowiska, a przede wszystkim niskie rachunki za prąd przekonują coraz większe rzesze inwestorów.
Dlaczego jednak nie miałbyś iść o krok do przodu i połączyć kilka technologii OZE, aby zmaksymalizować korzyści?
Łącząc hybrydową instalację fotowoltaiczną i ogrzewanie za pomocą pompy ciepła odnosisz dwie korzyści za jednym zamachem. Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj na: https://n-energia.pl/ i powierz instalację fachowcom z N Energia.
Wykorzystaj energię Słońca i ciesz się tanim ogrzewaniem przez cały rok!
Informacja handlowa, dodano: 2021-07-02
Komentarze, opinie o fotowoltaika z pompą ciepła, czy bez? przegląd zalet i wad rozwiązania
Bezpieczeństwo w inteligentnym domu - jakie systemy warto zainstalować?
Monitoring to fundament bezpieczeństwa inteligentnego domu. Kamery z zaawansowaną analityką pozwalają nie tylko rejestrować obraz, ale także analizować go w czasie ...







