Gdzie najlepiej zainstalować fotowoltaikę?

Najpopularniejsze rozwiązania
Najpopularniejszym rozwiązaniem jest instalacja paneli fotowoltaicznych na dachu budynku. Według wielu osób stawiających na fotowoltaikę, rozwiązanie to jest najoptymalniejsze i niesie za sobą najwięcej korzyści. Duża grupa osób decyduje się na zainstalowanie paneli fotowoltaicznych na gruncie działki. Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety oraz wymaga dokładnej analizy, które z rozwiązań będzie w naszym przypadku najkorzystniejsze.
Specjaliści firmy Sunegro na podstawie wizji lokalnej, bezpośrednich konsultacji oraz audytu energetycznego pomogą wybrać odpowiednie rozwiązanie dla Twojej nieruchomości.
Panele fotowoltaiczne na dachu - najczęściej wybierane rozwiązanie
Fotowoltaika na dachu to rozwiązanie, które wybiera najwięcej osób. Argumentem za zainstalowaniem paneli fotowoltaicznych na dachu budynku jest brak zajmowania dodatkowej przestrzeni wokół budynku. Często jednak dach nie jest idealnie przystosowany do instalacji fotowoltaicznej. Kluczową rolę odgrywa kąt oraz kierunek nachylenia dachu. Panele fotowoltaiczne powinny być nachylone na południe, najlepiej pod kątem 40 stopni. Jeśli płaszczyzna dachu ma inny kąt nachylenia, optymalnym rozwiązaniem jest umiejscowienie ich na specjalnych konstrukcjach, które zapewnią odpowiedni kąt i kierunek nachylenia. Istotną rolę w zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych odgrywa również jego kształt. W przypadku nieregularnego kształtu dachu, zainstalowanie na nim paneli może wiązać się z dużymi ograniczeniami Utrudnieniem dla instalacji fotowoltaicznej jest mogą być również kominy, wywietrzniki i wszystkie inne wystające elementy, które mogą utrudniać instalację paneli lub tworzyć zacienione miejsca. Jeżeli budynek znajduje się wśród drzew, dach w określonych porach dnia może być zacieniony, co również działa na niekorzyść produkcji energii.
Fotowoltaika na gruncie - realna alternatywa
Jeżeli dach naszego budynku jest niedostosowany do zainstalowania fotowoltaiki, alternatywą jest instalacja paneli na gruncie. W tym przypadku konieczne jest umiejscowienie ich na konstrukcjach wspornych, które zapewnią instalacji wytrzymałość, a także odpowiedni kąt i kierunek nachylenia. Rozwiązanie to jest idealne dla osób posiadających dużą, otwartą działkę, która nie jest zacieniona. Instalacja fotowoltaiczna na gruncie otwiera również możliwości do zainstalowania większej ilości paneli oraz ustawienia ich w dowolny sposób, dzięki któremu zwiększymy nasze oszczędności. Dużym plusem zainstalowania paneli fotowoltaicznych na gruncie, jest możliwość łatwego czyszczenia i konserwacji paneli. Najczęściej wymienianym minusem tego rozwiązania jest zajęcie przestrzeni na działce.
Które rozwiązanie wybrać?
Na stronie firmy SunErgo znajdziesz dodatkowe wskazówki dotyczące instalacji paneli fotowoltaicznych oraz tego, które rozwiązanie będzie optymalne dla Twojej nieruchomości. Więcej przeczytasz tutaj: https://sunergo.pl/blog/fotowoltaika-na-gruncie-czy-dachu/.
Optymalny sposób zainstalowania paneli fotowoltaicznych w każdym przypadku jest inny. Aby odpowiednio dopasować instalację fotowoltaiczną do możliwości naszego terenu i nieruchomości, warto zapytać o to specjalistów podczas bezpośrednich konsultacji. Wstępnie oceniając możliwości zainstalowania fotowoltaiki na dachu naszej nieruchomości warto zwrócić uwagę na jego nachylenie oraz kierunek, a także to czy dach posiada wystarczająco dużą płaską przestrzeń, która pozwoli na zainstalowanie odpowiedniej ilości paneli. Analizując możliwości naszej działki, należy brać pod uwagę jej wielkość oraz nasłonecznienie. Wybierając miejsce do zainstalowania paneli fotowoltaicznych należy wziąć pod uwagę wszystkie czynniki, aby móc zwiększać oszczędności z naszej instalacji.
Informacja handlowa, dodano: 2021-10-22
Komentarze, opinie o gdzie najlepiej zainstalować fotowoltaikę?
Bezpieczeństwo w inteligentnym domu - jakie systemy warto zainstalować?
Monitoring to fundament bezpieczeństwa inteligentnego domu. Kamery z zaawansowaną analityką pozwalają nie tylko rejestrować obraz, ale także analizować go w czasie ...







