Menu Zamknij

Jak wyposażyć warsztat?

Dodano2021-10-21 Wyswietle13046Przeczytasz wPrzeczytasz w mniej niż 3 minuty.
ocena: 4.7 z 3 głosów. Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!
Jak wyposażyć warsztat?
Chcąc zaaranżować swój warsztat do pracy przy obróbce metalu, drewna czy innych tworzyw, musimy pamiętać o zakupie potrzebnych urządzeń oraz o ich prawidłowym rozmieszczeniu. Jak wyposażyć warsztat, aby był bezpieczny? Jaki sprzęt powinien się znaleźć w naszym warsztacie?

Podstawowe narzędzia

Niezależnie czy będziemy pracować z drewnem, metalem, glazurą, betonem czy tworzywami sztucznymi - te narzędzia musimy mieć i w garażu i w podręcznej walizce. Podstawowe sprzęty są kluczem do dobrej i efektywnej obróbki materiałów. Bez takich urządzeń sobie nie poradzimy:

  • miaryołówek,
  • poziomica,
  • taśmy izolacyjne,
  • śrubokręty płaskie i krzyżowe,
  • obcęgi,
  • kombinerki,
  • śruby i gwoździe,
  • młotek,
  • piła ręczna,
  • papier ścierny.

Wyposażenie warsztatu

Dzięki tym narzędziom jesteśmy w stanie wyznaczyć odległości, wyrównać poziom skręcanych mebli, zbić czy skręcić rozszczepiające się ich części, zeszlifować zadziory, które powstały w wyniku obróbki i wiele innych.

Zaawansowane narzędzia

Te urządzenia będą nam potrzebne do bardziej skomplikowanych czynności. Jednak bez nich nie jesteśmy w stanie wykonać niektórych prac i osiągnąć pożądanego efektu. Co więcej dzięki nim możemy zrobić wszystko szybciej niż przy ręcznej obróbce. W naszym warsztacie potrzebujemy:

  • wiertarko-wkrętarki - to dzięki nim w krótkim czasie możemy wykonać otwory oraz zamocować wkręty i śruby w dowolnym materiale. Te urządzenie łączy funkcje wiertarek i wkrętarek, dlatego możemy kupić jeden sprzęt, który posiada dwie funkcje. Również zastępują tradycyjne śrubokręty i klucze.
  • spawarki i lutownice - to urządzenie służące do łączenia metali. Z tą różnicą, że lutownica spaja metale za pomocą spoiwa i jest to odwracalne, a spawarka łączy bezpośrednio materiały ze sobą przez ich stapianie.
  • wyrzynarki - są konieczne jeśli chcemy wykonać otwory o danej średnicy i kształcie,
  • szlifierki - te urządzenia służą do wyrównywania wszystkich zadziorów na powierzchni materiałów,
  • prasy warsztatowe - pozwalają na obróbkę plastyczną metali. Są wykorzystywane powszechnie do gięcia czy prostowania blachy (https://jptech-maszyny.pl/prasy-warsztatowe).

Inne wyposażenie warsztatu

Poza zwykłymi sprzętami do obróbki potrzebujemy jeszcze innych ważnych rzeczy. Jednymi z nich są regały. Powinniśmy zakupić takie, które mają duże obciążenie oraz są solidnie wykonane. To na nim możemy poukładać cięższy sprzęt, który jest używany rzadziej.

Dodatkowo warto pomyśleć o wiszących półkach czy hakach. To na nich możemy powiesić lub położyć narzędzia. Zapobiegnie to chaosowi i pomoże nam się odnaleźć w warsztacie. Wszystkie szuflady czy szafki mogą przydać się do przechowywania instrukcji czy mniejszych rzeczy jak różnego rodzaju śruby i gwoździe. Warto pochować je w mniejsze pudełka, aby później nie szukać za długo potrzebnych rzeczy. Jeśli często używamy obcęg, kombinerek czy innych narzędzi, które są metalowe - warto zainwestować w panel magnetyczny, który możemy powiesić nad stołem roboczym. W ten sposób nasze sprzęty będą pod ręką.

Jeśli w naszym warsztacie często musimy przemieszczać ciężkie urządzenia i produkty, warto pomyśleć nad swoim zdrowiem i bezpieczeństwem i zaopatrzyć się w podnośniki, wózki lub inne przyrządy transportowe.

Bezpieczeństwo miejsca pracy

Nasz warsztat powinien być bezpieczny. Gdy nasza praca będzie prowadziła do powstawania dużej ilości kurzu i pyłu, to konieczne jest zamontowanie solidnej wentylacji oraz zaopatrzenie się w maskę i okulary ochronne. Ważne jest także stosowanie odzieży ochronnej, która jest oddychająca i nie łatwopalna.

Informacja handlowa, dodano: 2021-10-21


Komentarze, opinie o jak wyposażyć warsztat?