Menu Zamknij

Kupujesz mieszkanie? Sprawdź co należy sprawdzić

Dodano2015-05-31 Wyswietle14953Przeczytasz wPrzeczytasz w mniej niż 5 minut.
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!
Kupujesz mieszkanie? Sprawdź co należy sprawdzić
Bezpieczeństwo powinno być podstawową przesłanką skłaniającą Klientów do zamontowania we własnych domach odpowiednich czujników, które mogą pomóc w zmniejszeniu ilości tragedii związanych z zatruciami  gazem, czadem, czy też dymem. Statystyki przedstawiane przez straż pożarną są zatrważające. Pokazują, że każdego roku w naszym kraju ginie kilkaset osób z powodu takich zatruć.

Tlenek węgla cichym zabójcą

Zatrucia tlenkiem węgla oraz trującymi toksynami, uwalniającymi się na przykład podczas pożarów, są przyczyną śmierci nawet kilkuset osób rocznie w naszym kraju. Nieszczelne przewody kominowe, niesprawne piecyki gazowe doprowadzają do tragedii, w których żniwa zbiera tlenek węgla, zwany potocznie cichym zabójcą. Dlaczego jest tak groźny? Główną przyczyną jest fakt, iż jest niewidoczny, bezbarwny i całkowicie pozbawiony zapachu. Groźny jest z tego powodu, że nawet jego nieznaczne stężenie w powietrzu, może w krótkim czasie doprowadzić do śmierci wszystkie osoby przebywające w danym  pomieszczeniu.

Zadbaj o przeglądy i montaż urządzeń - bądź bezpieczny!

Systematyczne sprawdzanie przewodów wentylacyjnych i kominów, jak również utrzymywanie urządzeń w należytym stanie, pomaga w uniknięciu pożarów i zatruć tlenkiem węgla i innymi niebezpiecznymi toksynami. Zaleca się dokonanie przeglądów raz, a nawet dwukrotnie w ciągu roku.

Urządzeniami, które w znacznym stopniu podnoszą poziom bezpieczeństwa w domach i obiektach użyteczności publicznej są detektory gazu, czadu i dymu. Prawidłowo zainstalowane mogą uratować ludzkie życie.

Sygnalizatory czadu - zainstaluj a będziesz spokojny

Zmysły ludzkie, wyczulone na czyhające niebezpieczeństwa są praktycznie bezbronne wobec cichego zabójcy, jakim jest CO - tlenek węgla, który potocznie zwany jest czadem. Dlaczego gaz ten jest tak niebezpieczny? Przede wszystkim czad jest bezbarwny i bezwonny, niemożliwy do wykrycia ludzkim zmysłem powonienia. Atakuje szybko, a  łącząc się z hemoglobiną człowieka uniemożliwia transport tlenu z płuc do tkanek. Uduszenie jest bezpośrednią przyczyną śmierci osoby zatrutej tlenkiem węgla.

Udowodniono, że przebywanie w pomieszczeniu skażonym tlenkiem węgla o stężeniu 200 ppm w ciągu 2-3 godzin powoduje silne zmęczenie, połączone z nudnościami i zawrotami głowy. Natomiast stężenie około 12800 ppm tego gazu powoduje natychmiastową śmierć już w ciągu 1-3 minut. Dane te są przerażające i skłaniają do montażu sygnalizatorów czadu, które w sposób ciągły monitorują obecność gazu w powietrzu.

Zadaniem sygnalizatorów czadu jest również natychmiastowe alarmowanie o przekroczeniu stężenia tego gazu. Najczęściej urządzenia te montowane są w zamkniętych pomieszczeniach, w których może pojawić się wysokie stężenie tlenku węgla.

Łatwość montażu zachęca do instalacji

Łatwe do instalacji, niewielkie urządzenia, działające na bateryjne lub sieciowe zasilanie, mogą uratować zagrożone obecnością gazu ludzkie życie. Sygnalizatory czadu posiadają zaawansowane technologicznie czujniki elektro-chemiczne, wyposażone są także w elektroniczne układy sterujące. Zastosowanie ich daje spektakularne wyniki wysokiego wskaźnika wykrywalności gazu, przy jednoczesnym niewielkim poborze prądu. Jak tylko gaz zostanie wykryty, urządzenie alarmuje dźwiękowo i optycznie.

Zalecany jest montaż sygnalizatora na wysokości 1,5 m nad podłogą - ta wysokość określana jest jako optymalna. Przy zakupie urządzenia warto jest zwrócić uwagę na to, czy posiada ono stosowne certyfikaty bezpieczeństwa.

Jedno urządzenie wiele zastosowań

Współczesny rynek oferuje Klientom wielofunkcyjne urządzenia wyposażone w specjalny sygnalizator, który wykryje zarówno czad, jak i gaz, występujące w danym pomieszczeniu. Mowa jest tu o swoistej hybrydzie czujnika czadu i sygnalizatora gazu. W jednym czasie, równolegle monitoruje on wysokość stężenia w powietrzu dwutlenku węgla i gazu ziemnego.

Bądź bezpieczny - zainstaluj sygnalizator gazu!

Ciągły monitoring stężenia gazów w powietrzu jest możliwy. Na tej zasadzie działają sygnalizatory, które wykrywają i alarmują mieszkańców o obecności przekroczonych norm gazu w pomieszczeniu. Najczęściej montowane są w zamkniętych pomieszczeniach, w których gazy mogą pojawić się w wyniku wycieku gazu z instalacji, czy innych urządzeń nim zasilanych.

Te zaawansowane technologicznie urządzenia, wykrywające gaz ziemny, LPG zwany gazem propan-butan, wodór i amoniak,  działające pod wpływem gniazdowego zasilania 230V/50Hz, są niezwykle dokładne w określaniu podwyższonych norm gazu, a co się z tym wiąże - gazowego zagrożenia.

Po przekroczeniu fabrycznie ustawionych norm (<10% dolnej granicy wybuchowości), włącza się alarm akustyczny i optyczny zainstalowany w sprzęcie. Sygnalizatory wykrywające gaz, z uwagi na spadki zasilania,  nie są jednak urządzeniami w 100% pewnymi, zaleca się więc dokonywać systematycznych przeglądów instalacji i urządzeń gazowych.

Sygnalizator dymu może uratować życie

Działające na zasilanie bateryjne wykrywacze dymu, wyposażone w czujniki foto-optyczne, monitorują zamknięte pomieszczenia i alarmują użytkowników zaraz po tym, jak w pomieszczeniu wykryty zostanie ogień i dym. Posiadają wbudowany alarm akustyczny. Istnieją też modele z zewnętrznym alarmem podłączonym przekaźnikiem do syreny.

Sygnalizatory dymu wyposażone są w tak zwane przyciski testu, które pomagają sprawdzić poprawne ich działanie, a także stopień napełnienia baterii je zasilających. Użytkownik informowany jest pojedynczym dźwiękiem w przypadku spadku napięcia, niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania urządzenia.

Rynek oferuje Klientom również sygnalizatory dymu papierosowego, które sprawdzają i monitorują zamknięte pomieszczenia. Urządzenia te alarmują w przypadku wykrycia tego rodzaju dymu w powietrzu. Można je montować wraz z centralami, bądź samodzielnie. Bardzo skuteczne, posiadają czujnik dymu -  foto-optyczny, jak również niezwykle czuły układ, który precyzyjnie wykrywa dym papierosowy.

Zaleca się montaż tego typu urządzeń w szkołach, szpitalach i biurach, jak również w domach mieszkalnych i innych pomieszczeniach, w których respektowany jest zakaz palenia tytoniu.

Informacja handlowa, dodano: 2015-05-31


Komentarze, opinie o kupujesz mieszkanie? sprawdź co należy sprawdzić