Menu Zamknij

Mosty tymczasowe - doraźne rozwiązanie czy stały element infrastruktury?

Dodano2022-05-30 Wyswietle13040Przeczytasz wPrzeczytasz w mniej niż 3 minuty.
ocena: 5 z 2 głosów. Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!
Mosty tymczasowe - doraźne rozwiązanie czy stały element infrastruktury?
Określenie „tymczasowy” sugeruje, że przeznaczenie konstrukcji jest ograniczone czasowo. Czy jednak tak jest w rzeczywistości ze wszystkimi konstrukcjami?

Most Syreny w Warszawie powstał w 1985 r. jako tymczasowa przeprawa zastępcza do momentu ukończenia remontu mostu Poniatowskiego. Obiekt łączył Tamkę i Wybrzeże Szczecińskie. Miał ograniczenie do 40 km/h i nie mogli korzystać z niego piesi. Mimo tego tysiące samochodów pokonywało Wisłę właśnie tą drogą. Most Syreny rozebrano po 15 latach w 2000 r.! 

Mosty tymczasowe w miastach

Konstrukcje ułatwiające przeprawę nad zbiornikami wodnymi lub rzekami są bardzo przydatne. Dzięki nim trasa jest dużo krótsza i nie trzeba tracić czasu np. na przeprawy promowe. Zdarza się, że stałe obiekty, jak most Poniatowskiego w Warszawie, wymaga remontu. Wówczas do akcji wkraczają konstrukcje tymczasowe.

Budowa mostów zastępczych jest bardzo szybka. Gotowe elementy konstrukcyjne dowożone na miejsce przeznaczenia, układa się niczym duże klocki. W większości przypadków są to tzw. mosty modułowe. Równie prosto, co ich złożenie, przychodzi także rozbiórka. Dlatego, jeśli pojawia się konieczność remontu stałego mostu lub odciążenia innych arterii miasta, warto postawić na mosty tymczasowe.

Łatwa przeprawa i rozładowanie ruchu

Miasta tętnią życiem od świtu do zmierzchu. W godzinach szczytu często trzeba stać w korkach, a trasa z pracy do domu bardzo się dłuży. Włodarze miast mogą postawić na budowę dodatkowych przepraw. Zanim jednak to nastąpi, można sprawdzić, jak w praktyce taki most będzie funkcjonował. W tym celu można wykorzystać mosty tymczasowe.

Obiekt modułowy może posłużyć przez okres 12 miesięcy, jako eksperyment dla miasta. Wówczas warto zbadać na nim natężenie ruchu, a także sprawdzić, czy ta wartość zmieniła się na innych przeprawach. Jeśli okaże się, że taka inwestycja jest opłacalna, to mieszkańcy na pewno będą wdzięczni za trwały obiekt. Warto jednak zaznaczyć, że konstrukcja tymczasowa, spokojnie może posłużyć przez dłuższy czas.

Parametry mostów

Na rynku dostępne są różne warianty mostów modułowych z mostami zwodzonymi włącznie. Różnią się parametrami technicznymi i możliwościami. Niektóre sprawdzą się w przypadku krótszych przepraw, a inne z punktami wsparcia mogą połączyć dwa odległe brzegi.

Mosty tymczasowe mogą mieć wydzieloną jezdnię dla samochodów. Jest ona oddzielona metalową konstrukcją, za którą znajduje się chodnik i np. droga rowerowa. W ten sposób poprawia się bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu, a przy tym jest on sprawniejszy.

Budowa mostów tymczasowych to dobry sposób, aby usprawnić komunikację w mieście i na trasach. Konstrukcje mogą posłużyć jako doraźne rozwiązanie zatorów drogowych, ale także trwale rozładować sytuację na drodze. Łatwo je złożyć i zdemontować, a współczesne rozwiązania zapewniają bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom ruchu. Włodarze miast i województw mogą mieć na uwadze takie rozwiązanie, szczególnie w sytuacjach klęsk żywiołowych, które zniszczą stałe mosty.

Informacja handlowa, dodano: 2022-05-30


Komentarze, opinie o mosty tymczasowe - doraźne rozwiązanie czy stały element infrastruktury?