Jak wykańczać narożniki w systemach GK?

Choć zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych jest jedną z najtrwalszych metod wykańczania ścian, naturalne osiadanie budynków oraz ich ruchy konstrukcyjne mogą prowadzić do pęknięć i uszkodzeń w narożnikach. Defekty mogą powstawać także w wyniku uderzeń, dużych wahań temperatury i wilgotności, a przede wszystkim nieprawidłowego wykonawstwa. Tymczasem odpowiednie wykończenie narożników nie jest ani skomplikowane, ani pracochłonne.
Prace rozpoczynamy od etapu spoinowania konstrukcyjnego, czyli trwałego połączenia ze sobą płyt gipsowo-kartonowych na ścianach i sufitach przy użyciu taśm zbrojących oraz mas konstrukcyjnych. Ten etap jest najważniejszy, ponieważ wzmacnia konstrukcję z wybranego rodzaju płyty oraz pozwala zachować deklarowane przez producenta parametry przegrody, w tym: przeciwpożarowe, termiczne i akustyczne. Następnie przystępujemy do wykańczania narożników - tłumaczy Robert Kupczewski, kierownik produktu Rigips.
Narożniki zewnętrzne zabudowy gipsowo - kartonowej
Narożniki zewnętrzne są szczególnie narażone na uderzenia, wgniecenia i przypadkowe otarcia. Tego rodzaju uszkodzenia pojawiają się najczęściej w miejscach o dużym natężeniu ruchu, takich jak korytarze, kuchnie czy niezabezpieczone futrynami wejścia do pomieszczeń. Wykończenie narożników zewnętrznych powinno więc spełniać dwie funkcje: estetyczną oraz ochronną.
Jeszcze do niedawna najpopularniejszą metodą wykańczania narożników było stosowanie profili metalowych (aluminium, stal). Należy jednak zaznaczyć, że sam profil z metalu nie zabezpieczy naroży płyt gipsowo-kartonowych przed trwałymi wgnieceniami czy pęknięciami. O wiele skuteczniejszym rozwiązaniem jest stosowanie specjalnych kątowników dostępnych w formie taśmy z rdzeniem z twardego, ale zarazem elastycznego kopolimeru. Nie tylko estetycznie wykańczają one narożniki i zapewniają większą odporność na wgniecenia, ale także eliminują problemy, takie jak korozja metalu czy wykwity rdzy, co jest szczególnie istotne w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, np. kuchniach i łazienkach. Są one idealne również do wykańczania naroży o nietypowych kątach na poddaszach, długich odcinków oraz kolumn - wyjaśnia Robert Kupczewski z firmy Rigips.
Taśmy narożnikowe z rdzeniem z kopolimeru stosuje się podobnie jak profile aluminiowe. Ich konstrukcja pozwala na trwałe zamocowanie w narożach zewnętrznych i stworzenie idealnie równych kątów ścian.
Wykończenie narożników wewnętrznych GK
Choć wykończenie narożników wewnętrznych ma znaczenie przede wszystkim estetyczne, wpływa także na jakość oraz trwałość zabudowy. W tym przypadku nie jest konieczne użycie aluminiowych profili: wystarczy zbrojąca taśma papierowa do połączeń płyt gipsowo-kartonowych lub wspomniana wcześniej - znacznie wytrzymalsza i sztywniejsza - taśma narożnikowa z rdzeniem z kopolimeru.
Przed rozpoczęciem szpachlowania narożników wewnętrznych należy przygotować taśmę przycinając ją na długość zabezpieczanej krawędzi i zaginając jej brzegi w kształt litery „L”. Następnie nakłada się masę szpachlową, w której zatapia się taśmę i wyrównuje powierzchnię, aby grubość zaaplikowanej zaprawy wynosiła około 1 mm. Po osadzeniu narożnika z taśmy ważne jest wyciśnięcie spod niego nadmiaru masy. Dopiero wtedy można przystąpić do nałożenia kolejnej warstwy szpachli - tłumaczy Robert Kupczewski z firmy Rigips. - Aby dobrze zespolić powierzchnie, masę powinniśmy nakładać na szerokość około 30 centymetrów. Po jej zaschnięciu należy siatką lub papierem ściernym przeszlifować wszystkie nierówności - dodaje.
Trzeba pamiętać, że powyższą metodę wykorzystuje się jedynie w przypadku narożników wewnętrznych stworzonych z dwóch lekkich płyt gipsowo-kartonowych. W przypadku połącznia ściany lekkiej z masywną w narożniku wewnętrznym należy stosować tzw. połączenie ślizgowe. Stosując się do powyższych zasad, wykończenie narożników nie sprawi trudności, a zabudowa będzie solidna i trwała.
Informacja handlowa, dodano: 2024-09-11
Komentarze, opinie o jak wykańczać narożniki w systemach gk?
Ciśnieniowe mycie powierzchni - dlaczego warto zlecić to profesjonalistom?
Ciśnieniowe mycie powierzchni to jedna z najskuteczniejszych metod usuwania uporczywego brudu, osadów, mchu czy tłustych plam z różnych materiałów. To sposób, który ...







