Uprawa ogórków - jak i kiedy sadzić ogórki?

Uprawa ogórków - wymagania co do gleby i stanowiska
Ogórki to rośliny preferujące stanowiska ciepłe, dobrze nasłonecznione oraz osłonięte od wiatru. Powinny być sadzone w glebie próchniczej i dobrze przepuszczalnej. Do uprawy ogórków doskonale sprawdza się gleba o odczynie zasadowym, dlatego też powinna zostać poddana wapnowaniu jesienią. Przed wsadzeniem rozsad ogórków do gruntu warto wymieszać ziemię z obornikiem, który świetnie sprawdza się w przypadku tych roślin. Co ważne, ogórki dobrze czują się w towarzystwie innych roślin, w tym cebuli, fasoli i grochu oraz bazylii i koperku.
Kiedy sadzić ogórki?
Nasiona ogórków wysiewa się do doniczek w drugiej połowie kwietnia, a rozsada powinna zostać przeniesiona do gruntu najwcześniej po 15 maja. Ogórki można bezpiecznie wysiać bezpośrednio do gruntu, jednak nie wcześniej niż w drugiej połowie maja ze względu na ich wrażliwość na niskie temperatury. Podsumowując, ogórki sadzimy w momencie, kiedy nie występuje już ryzyko ewentualnych przymrozków.
Jak sadzić ogórki?
Nasiona ogórków umieszczane bezpośrednio w gruncie powinny być wysiewane na głębokości 1,5-2 cm. W takim dołku należy umieścić maksymalnie 3 nasiona. Odstępy pomiędzy ogórkami powinny wynosić od 80 do 120 cm. Jeśli przygotowujemy w warunkach domowych rozsadę ogórków, to doniczkę z wysianymi nasionami najlepiej umieścić na parapecie. Rozsady do pełnego wzrostu potrzebują słonecznego stanowiska i temperatury około 22℃. Warto również pamiętać o hartowaniu rozsad ogórków, najlepiej około tydzień przed umieszczeniem ich w gruncie. Podczas sadzenia rozsad należy uważać, aby nie uszkodzić delikatnych korzeni.
Pielęgnacja ogórków
W uprawie ogórków gruntowych kluczowe znacznie ma ich regularne nawadnianie. O podlewaniu nie można zapomnieć w trakcie suszy i upałów, a najlepszą porą do wykonania tej czynności jest wczesny ranek lub wieczór. Należy również unikać zwilżania liści, bo może to zwiększyć podatność na choroby grzybowe. Równie ważne jak nawadnianie jest nawożenie ogórków. W tym celu należy stosować nawozy zasobne w fosfor, potas i azot, które są wsparciem dla rośliny w owocowaniu. W tym celu można zastosować gotowe, dedykowane do tego typu upraw nawozy kompleksowe. Należy jednak pamiętać, aby nie przesadzić z ilością dostarczanego azotu, który może sprzyjać wzrostowi liści kosztem owocowania.
Granulowany nawóz do ogórków i roślin dyniowatych Florovit zawiera składniki pokarmowe odpowiednio zbilansowane dla wszystkich odmian ogórków i roślin dyniowatych (np. cukinii, dyni, arbuzów). Może być z powodzeniem stosowany do roślin uprawianych w gruncie i pod osłonami. We wspomnianym nawozie do ogórków znajduje się również dolomit, który odkwasza glebę, umożliwiając łatwiejsze przyswajanie składników pokarmowych przez rośliny. Stosowanie nawozu do ogórków Florovit zapewnia ich prawidłowy wzrost i obfite plony. Odpowiednio pielęgnowane ogórki powinny zaowocować po około 9 tygodniach.
Informacja handlowa, dodano: 2024-05-27
Komentarze, opinie o uprawa ogórków - jak i kiedy sadzić ogórki?
Jak zaolejować drewniany taras?
Drewniany taras to idealne miejsce na relaks w bliskości natury, a jednocześnie z dostępem do wszystkich wygód domowej przestrzeni. Aby cieszyć się jego estetyką przez ...







