Zielone budownictwo i zrównoważony rozwój: przewodnik po certyfikacie BREEAM

Czym jest certyfikat BREEAM?
BREEAM to opracowany w 1990 roku w Wielkiej Brytanii model certyfikacji środowiskowej budynków, projektów urbanistycznych i infrastrukturalnych. W jego ramach ocenie podlega nie tylko to, w jakim stopniu dany obiekt jest przyjazny środowisku, ale także poziom komfortu, jaki zapewnia swoim użytkownikom.
Ze względu na to, jak różnorodne i złożone kryteria uwzględniono w tym systemie, certyfikat BREEAM znalazł zastosowanie na całym świecie - pomagając wyznaczać standardy projektowania „zielonego”, zrównoważonego budownictwa. Co ważne, metoda BREEAM jest skonstruowana tak, aby można ją było wykorzystywać niezależnie od lokalizacji danego obiektu, charakteru otaczającej go przestrzeni i warunków legislacyjnych.
Wyróżnia się kilka rodzajów certyfikatów BREEAM:
- New Construction - dla nowo powstających budynków
- In-Use - dla budynków już istniejących
- Communities - dla obiektów urbanistycznych;
- Infrastructure - dla obiektów infrastrukturalnych
- Refurbishment & Fit-Out - dla elementów wykończenia oraz renowacji obiektów.
Jak uzyskać certyfikat BREEAM?
Wspomnieliśmy już, że system BREEAM obejmuje ocenę efektywności projektów budowlanych na wielu płaszczyznach. Jest ich dziesięć:
- zarządzanie projektem oraz procesem budowy - na przykład od strony prawnej;
- gospodarka energetyczna - czyli, innymi słowy, klasa energetyczna budynku;
- zarządzanie gospodarką wodną - rozwiązania redukujące poziom zużycia wody oraz usprawniające utylizację ścieków;
- zarządzanie odpadami - nie tylko produkowanymi przez użytkowników obiektu, ale także na etapie jego budowy;
- zagospodarowanie przestrzenne - przede wszystkim pod kątem troski o tereny zielone i ich bioróżnorodność;
- emisja zanieczyszczeń - chodzi tu zarówno o dwutlenek węgla (CO2), jak i tzw. zanieczyszczenie świetlne oraz natężenie hałasu;
- wykorzystane materiały - ocenie podlega ich jakość, pochodzenie oraz optymalne wykorzystanie w ramach projektu;
- komunikacja - czyli dostęp do przystanków komunikacji miejskiej, infrastruktury rowerowej;
- zdrowie i dobrostan użytkowników - dotyczy takich kwestii jak temperatura wewnątrz obiektu, jakość powietrza, poziom naświetlenia wnętrz czy akustyka budynku;
- innowacyjność - dodatkowa kategoria, uwzględniająca wszystkie inne rozwiązania zaproponowane przez architektów i inżynierów.
Aby uzyskać certyfikat BREEAM, dany obiekt musi spełnić minimum 30% wymogów BRE (British Research Establishment). Ocena przyznawana jest na skali sześciostopniowej - od unclassified (poniżej 30%) po outstanding (dla budynków, które skutecznie wdrożyły ponad 85% wymagań).
Cały proces certyfikacji zaczyna się od wyznaczenia asesora, który poprowadzi i zweryfikuje dokumentację projektu pod kątem wymogów BREEAM. Funkcję asesora projektu mają prawo pełnić jedynie akredytowani przez BRE eksperci. W Polsce możesz np. uzyskać certyfikat BREEAM od JWA - organizacji, która od lat krok po kroku prowadzi deweloperów i zarządców nieruchomości przez proces certyfikacji BREEAM… i nie tylko.
W pierwszym kroku asesor przygotowuje wstępny raport, zawierający wytyczne dotyczące danego obiektu, do których wdrożenia inwestor powinien się zobowiązać. Następnie, musi on zebrać dokumenty potwierdzające ustalone w raporcie założenia - pisma urzędowe, analizy czy dwu- i trójwymiarowe, zaawansowane modele budowanego obiektu. Wraz z raportem wstępnym, stanowią one szczegółowe wytyczne dla architektów i inżynierów. Po realizacji projektu asesor ocenia gotowy obiekt - i sporządza końcowy raport ze swoją oceną, który na końcu podlega weryfikacji w BRE.
Jeżeli Twój budynek przejdzie ją pomyślnie - zostanie wyróżniony certyfikatem BREEAM jako jeden z około 1500 obiektów w Polsce.
Informacja handlowa, dodano: 2024-01-12
Komentarze, opinie o zielone budownictwo i zrównoważony rozwój: przewodnik po certyfikacie breeam
Bezpieczeństwo w inteligentnym domu - jakie systemy warto zainstalować?
Monitoring to fundament bezpieczeństwa inteligentnego domu. Kamery z zaawansowaną analityką pozwalają nie tylko rejestrować obraz, ale także analizować go w czasie ...







