Menu Zamknij

Warszawski rynek biurowy na tle Europy

Dodano2012-09-27 Wyswietle13569Przeczytasz wPrzeczytasz w mniej niż 3 minuty.
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!
Warszawski rynek biurowy na tle Europy
Pod względem ilości powierzchni biurowej planowanej do oddania w tym roku Warszawa znajduje się w czołówce Europy. Za rozwojem rynku biurowego w naszym kraju przemawiają dobre wskaźniki makroekonomiczne oraz zdolność Polski do przyciągania coraz większej liczby międzynarodowych najemców.

Według danych CBRE, w Warszawie w całym 2012 roku ma zostać oddanych do użytku 280.000 mkw. nowej powierzchni biurowej, co plasuje naszą stolicę w ścisłej czołówce miast europejskich pod względem budowy biurowców. W prawdzie wyprzedza ją Moskwa, Paryż i Wiedeń, ale Warszawa plasuje się przed Londynem, a także stolicami Europy Środkowo-Wschodniej, takimi jak Praga czy Budapeszt.

Powierzchnia biurowa, jaką dysponuje obecnie nasza stolica wynosi łącznie około 3,7 miliona mkw., z czego jedna trzecia znajduje się w centrum miasta. Poza tym, najwięcej nowoczesnych obiektów biurowych usytuowane jest na Mokotowie, wzdłuż Alei Jerozolimskich i na Okęciu.

Jak podaje Cushman & Wakefield, w pierwszej połowie 2012 roku w Warszawie oddano do użytku 11 nowych budynków, oferujących 110 300 mkw. powierzchni. To niemal tyle, ile w całym 2011 roku. Znalazły się wśród nich m.in. Poleczki Business Park, Mokotów Nova, Platinium Business Park V i Ufficio Primo.

W budowie 400 tys. mkw. biur

Pomimo zaostrzonej polityki kredytowej banków przygotowywane są nowe inwestycje biurowe. W budowie pozostaje ok. 400 tys. mkw., a do końca 2014 roku stołeczni deweloperzy mają oddać ponad 630 tys. mkw. nowoczesnych biur. Największe warszawskie projekty znajdujące się obecnie w budowie to m.in. Warsaw Spire, Gdański Business Centre i Konstruktorska Business Centre.

Jedną z najdynamiczniej rozwijających się stołecznych dzielnic jest Wola, gdzie powstaje wiele nowych projektów biurowych. Rejon ten skorzysta z budowanej obecnie drugiej linii metra. Podobne korzyści odniesie Praga, na terenie której pojawiają się już pierwsze wysokiej klasy obiekty biurowe.

Do nowego kompleksu biurowego, który powstał przy ulicy Kijowskiej zaczynają wprowadzać się już najemcy. Przedstawiciele PBM Południe Development przyznają, że postępująca w kierunku Pragi budowa metra, niskie stawki czynszowe i ciekawy charakter inwestycji przyciągają najemców. Inwestycja Kijowska to kompleks złożony z nowoczesnego budynku o ciekawej bryle i odrestaurowanej zabytkowej kamienicy, w której jest dziś dostępna nowoczesna powierzchnia biurowa.

Prawie 300 tys. mkw. wynajęte

Dzięki dwóm dekadom wzrostu gospodarczego Warszawa stała się prężnym centrum biznesowym, w których duża liczba polskich i międzynarodowych firm lokuje swoje siedziby. Na przestrzeni ostatnich dwóch lat aktywność firm związana z wynajmem powierzchni biurowych rośnie.

Stolica naszego kraju notuje jeden z najwyższych wskaźników aktywności najemców na kontynencie europejskim. W Europie jedynie Polska i Niemcy utrzymują systematyczny wzrost zapotrzebowania na powierzchnie biurowe. W ciągu 6 pierwszych miesięcy tego roku, według danych CBRE podpisano umowy najmu na łączną powierzchnię aż 298.000 mkw. Jak podaje Jones Lang LaSalle, w regionie CEE - w Moskwie, Budapeszcie, Pradze i Warszawie, na rynku powierzchni biurowych notowany jest 15 proc. wzrost aktywności najemców.

Stabilne czynsze

Według analityków, stawki czynszowe dla najlepszych powierzchni biurowych w Europie w drugim kwartale 2012 roku, podobnie jak pierwszym, odnotowały minimalny spadek. Na obniżenie cen najmu wpłynęły przede wszystkim obniżki stawek w Europie Zachodniej. W Europie Środkowo-Wschodniej ceny pozostały na niezmienionym poziomie.
Czynsze transakcyjne w Warszawie pozostały na stabilnym poziomie w porównaniu z końcem 2011 roku. Najlepsze powierzchnie biurowe w centrum miasta można wynająć obecnie za 22 - 27 euro/mkw./m-c. W najlepszych obiektach położonych poza centrum 1 mkw. powierzchni biurowej kosztuje 14 - 16 euro/mkw./m-c.

Informacja handlowa, dodano: 2012-09-27


Komentarze, opinie o warszawski rynek biurowy na tle europy