Zasilacz UPS do domu - jaki sprawdzi się przy pracy zdalnej?

Jakie możliwości dają zasilacze UPS?
Na początku warto wiedzieć o tym, że zasilacze UPS nie są alternatywnym źródłem energii, jak ma to miejsce w przypadku agregatów prądotwórczych. Jego funkcją jest zapewnienie napięcia urządzeniom na czas, który pozwala zapisać dane i bezpiecznie je wyłączyć. Ma to ogromne znaczenie przede wszystkim dla osób pracujących przy komputerach, dla których nagły brak energii oznacza utratę postępów pracy - tym bardziej kosztowną, im więcej danych nie zostało zapisanych. Inne niebezpieczeństwo stanowi ryzyko uszkodzenia urządzeń elektrycznych po nagłym odcięciu zasilania lub wystąpienia błędów w oprogramowaniu.
Działanie zasilaczy UPS
Zasilacze UPS wyposażone są w różną ilość akumulatorów w zależności od modelu. Przed akumulatorami umiejscowiony jest prostownik, którego funkcją jest zamiana prądu zmiennego, płynącego z sieci elektrycznej, w prąd stały, który magazynowany jest w bateriach i akumulatorach. Za akumulatorami znajduje się natomiast falownik, który ponownie przekształca prąd stały w prąd zmienny, którym zasilane są urządzenia elektryczne.
Rodzaje zasilaczy UPS - który najlepiej sprawdzi przy domowym komputerze?
Wymienia się trzy zasadnicze rodzaje zasilaczy UPS, które znajdują swoje zastosowanie w użytku domowym lub biurowym. Są to zasilacze UPS on-line, off-line oraz line-interactive. Niezależnie od wyboru należy pamiętać o podstawowej zasadzie, która mówi o tym, że moc zasilacza powinna przekraczać sumę mocy maksymalnych wszystkich urządzeń, które mają być przez niego zasilane.
UPS on-line
Zasilacze UPS on-line wykorzystywany jest np. w biurach czy miejscach pracy, w których używa się zaawansowanych urządzeń, wymagających stabilnych parametrów napięcia. Cechą jego pracy jest to, że całkowicie izoluje urządzenia elektryczne od sieci elektrycznej i przez cały czas zasila je za pomocą akumulatorów, które są na bieżąco podładowywane. UPS-y on-line wykorzystuje się w biurach do zasilania większej liczby urządzeń lub w laboratoriach, w których wykorzystuje się wrażliwe sprzęty.
UPS off-line
Tańsze rozwiązanie, które zajmuje mało miejsca, dlatego można rozważyć jego zakup do domu. Problemem zasilaczy UPS off-line jest jednak to, że parametry napięcia nie są stabilne, dlatego poleca się je do zasilania awaryjnego pojedynczych sprzętów, wrażliwych na wahania i niestabilność napięcia. Tym, co odróżnia je od UPS-ów on-line jest fakt, że włączają zasilanie akumulatorowe w momencie spadku napięcia w sieci, a więc sprzęt zasilany jest prądem sieciowym.
UPS Line-interactive
Doszliśmy do zasilaczy idealnych do warunków domowych, m.in. do pracy zdalnej przy komputerze. Bazują one na technologii zastosowanej w UPS-ach off-line, jednak posiadają także układ sterujący, który monitoruje parametry prądu. Zasilania akumulatorowe włącza się automatycznie w momencie wystąpienia zerowego napięcia w sieci, dzięki czemu nie dochodzi do przeskoku iskry, a tym samym żywotność przekaźnika jest dłuższa.
Informacja handlowa, dodano: 2021-05-28
Komentarze, opinie o zasilacz ups do domu - jaki sprawdzi się przy pracy zdalnej?
Bezpieczeństwo w inteligentnym domu - jakie systemy warto zainstalować?
Monitoring to fundament bezpieczeństwa inteligentnego domu. Kamery z zaawansowaną analityką pozwalają nie tylko rejestrować obraz, ale także analizować go w czasie ...







