Menu Zamknij

Zautomatyzowane systemy oświetlenia w pomieszczeniach biurowych

Dodano2015-05-13 Wyswietle13243Przeczytasz wPrzeczytasz w mniej niż 4 minuty.
Kliknij gwiazdkę, aby ocenić!
Zautomatyzowane systemy oświetlenia w pomieszczeniach biurowych
Przewiduje się, że rozwój systemów automatyki będzie w najbliższych latach jednym z trendów najsilniej oddziałujących na budownictwo i zarządzanie powierzchniami komercyjnymi. Z perspektywy potencjalnych oszczędności, bardzo interesującym elementem tego nurtu jest zautomatyzowane sterowanie oświetleniem w biurach. Z danych firmy konsultingowej Pike Research wynika, że do 2021 roku globalny rynek systemów automatyki budynkowej w obiektach komercyjnych osiągnie wartość bliską 150 miliardów dolarów rocznie.

Jednym z obszarów najintensywniejszego wykorzystania inteligentnych systemów zarządzania budynkami są dziś biurowce. W badaniach na potrzeby raportu AutomatykaB2B, tego typu obiekty, jako najczęściej automatyzowane, wskazało 70% respondentów - o kilkanaście procent więcej niż kolejne pozycje w tym rankingu.

Dalszemu rozwojowi tej branży ma sprzyjać nacisk kładziony na bezpieczeństwo oraz globalne dążenie do poprawy efektywności energetycznej światowej gospodarki. Kluczowe znaczenie dla oszczędności w zakresie ponoszonych przez przedsiębiorstwa kosztów eksploatacji ma oświetlenie i praca systemów HVAC (ang. Heating, Ventilation, Air Conditioning - ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja). Szacuje się, że zużycie energii w tych dwóch obszarach generuje około 60% jej całkowitych kosztów w budynkach komercyjnych.

Potencjał poszukiwań oszczędności jest więc duży. Według danych zaprezentowanych podczas ostatniej edycji targów Light+Building, wykorzystanie emitujących światło diod w połączeniu z systemami zarządzania oświetleniem może skutkować zmniejszeniem kosztów eksploatacji nawet o 70%. Najpopularniejszymi rozwiązaniami znajdującymi zastosowanie w automatyzacji oświetlenia są systemy działające w oparciu o czujniki natężenia światła oraz sensory obecności.

Wykorzystanie czujników światła dziennego

W zależności od specyfiki pracy wykonywanej w danym pomieszczeniu, normy określają parametry światła niezbędne do jej prawidłowego i bezpiecznego wykonania. Konwencjonalne systemy oświetleniowe często projektowane są tak, by osiągać wymagane natężenie światła wówczas, gdy uruchomione jest oświetlenie ogólne. Wykorzystanie tego typu konwencjonalnych układów może prowadzić do szczególnego marnotrawstwa w sytuacji, gdy docierające do pomieszczenia światło dzienne jest wystarczająco jasne, by spełnić zawarte w normach wytyczne.

Wprowadzenie systemów sterowania funkcjonowaniem oświetlenia w zależności od światła dziennego przynosi szczególnie duże oszczędności latem, gdy do pomieszczeń dociera intensywne światło słoneczne - mówi Maciej Gronert, projektant oświetlenia firmy TRILUX Polska. - W niektórych przypadkach, skala miesięcznych obniżek kosztów wynikających z wdrożenia rozwiązania sięga 35%. Według ostrożnych, uśrednionych obliczeń, wartość oszczędności szacuje się na 20% - podaje ekspert. Automatyczne sterowanie oświetleniem działa w tym przypadku w oparciu o czujniki, które na bieżąco dokonują pomiarów natężenia światła w pomieszczeniu.

Dzięki ich współpracy z układami kontrolnymi, można dostosować intensywność pracy opraw do warunków. Przykładowo - jeśli światło dzienne osiąga niezbędną do pracy przy komputerze wartość 500 lx, lampy zostaną całkowicie wygaszone. Kiedy z odczytów wynika, że wymagane jest częściowe doświetlenie pomieszczenia, układy kontrolne dopasowują moc opraw - tak, by osiągały one zadane parametry.

Wykorzystanie czujników obecności

Oszczędności na większą skalę można osiągnąć stosując czujniki obecności. - Jednym z ciekawych sposobów ich wykorzystania jest zastosowanie sensorów obecności montowanych w oprawach. Urządzenia przekazują sobie wzajemnie informacje o odczytach, umożliwiając tworzenie układów strefowych - tłumaczy Maciej Gronert. - Lampy w danym obszarze funkcjonują tylko wtedy, gdy użytkownik znajduje się w ich zasięgu. Pozostałe oprawy świecą wówczas z natężeniem rzędu 20% maksymalnej mocy. Szacuje się, że wdrożenie tego typu sytemu sterowania daje średnio około 35% oszczędności - mówi projektant oświetlenia firmy TRILUX Polska.

Osiągnięcie najlepszych efektów możliwe jest dzięki stworzeniu układów wykorzystujących oba typy czujników. W takim zestawieniu, sensory obecności przekazują do urządzeń sterujących informację, czy konieczne jest w danym momencie oświetlenie pomieszczenia lub jego części. Jeśli w zasięgu czujników nie znajduje się żadna osoba, lampy są całkowicie wygaszane. W przeciwnym razie, oświetlenie funkcjonuje z mocą zadaną w oparciu o odczyty czujników natężenia światła dziennego - tak, by osiągać wymagane parametry jak najmniejszym kosztem.

Informacja handlowa, dodano: 2015-05-13


Komentarze, opinie o zautomatyzowane systemy oświetlenia w pomieszczeniach biurowych